Home | Contest | Online Application | Industry Supporters | Archives | Contact Us

1999 Winners, Semifinalists and Quarterfinalists:

 

 

Minority Protagonist Category

 

Grand Prize Winner: Losers by Kimberly K. Reid

Logline:  In a high school where a senior commits suicide each year, the new, incoming senior class places a bet to see who the loser will be their year.

 

Second Place:  La Jura by Katrina Cabrera

Logline:  A defense attorney, whose job it is to uphold the law, has to decide what to do when her cop brother breaks it.

 

Third Place:  Hellfighters from Harlem by Robert Davenport

Logline:  The true-life story of Henry Johnson – the only African-American soldier to be recommended for a Congressional Medal of Honor during WWI.

 

 

Female Protagonist Category

 

Grand Prize Winner:  Donor 416 by Jennifer Houston

Logline:  A graduate student in child psych falls in love with the anonymous donor of her lesbian sister’s unborn child.

 

Second Place:  Social Insecurity by Steve Wisniewski

Logline:  To keep his social security money, an old woman buries her husband in the backyard, which leads to more “dead husband” burials and, eventually, an international scandal.

 

Third Place:  Sunday’s Child by Adam Karpel

Logline:  A police detective must find a serial killer preying on little girls before the killer kills the detective’s little girl.

 

 

Minority Protagonists – Quarterfinalists

Bitter Lake by Devin Wallace

Black Blood by Gayle Jackson

Dreamer of the Dine by Arla Bowers

The Fall and Rise of ‘Champagne’ Sanchez by Rudy Miera

Foreverglades by Susan Schlepp and Brent Souter

The Hands of Time by Suzanne Genc

Jasmine Rose by Karen Ashikeh

Little Angel by Alfredo de Villa and Nathaniel Moss

North Star by Rusty Harding

A Privileged Class by Denise Williams

Rise in Peace by Timothy Michael Jeffrey

Room at the Inn by Barbara Hindley

Small Town Lives by Sam Kneiss

A Tasty Little Scandal by Laurie B. Turner

Ugly Sky by Tanya Anderson Hooper

 

 

Female Protagonists – Quarterfinalists

Absence by Dan Woodard

Auto Mama by Janell McLeod

Beautiful People by Risa Lauren

Bouganvillea by Gentry Fry

Camille and Claude by Andre Anthony Moore

Clara Burr by Trey Wodele

destination: Moon by Lori Silverbush (female protagonist)

Flames of Courage by Ethan H. Calk

A Ghost of a Chance by E. Willa Haas

Green Fever by Stephen Donnelly and Denise Richards

Harvest Moon by Kelly Mahony

If the Shoe Fits by Arla Bowers

Isaac’s Blessing by Michael David Farris

Little Shy: The Elizabeth Blackwell Story by Barbara Anne Shaw

Mother U. by Lynda A. Levy

My Green Sky by Kathryn Scott

Perfect Couple by Vera Caccioppoli

Post Time by Olga Elaine Rojer

Regrets by Elizabeth Hansen

Screaming My Heart Out by Janyce Lapore

The Seasons by Kristine J. Namkung

The Story of Kady Brown by Lori Silverbush

Subterfuge by Paula C. Brancato and James E. Fischer

The Summer of Elizabeth by Michael D. Zungolo

A Survivor’s War by Romeo Ciolfi

Twilight’s Magic by Nina M. Gilberti

Vesa’s Song by Jesse Griffith

Warrior by Julie Reichert

Watercolors by Amanda Taylor Higdon

Zinzi by Phyllis MacBryde

Cynosure Screenwriting Awards * 3699 Wilshire Blvd * Suite 850 * Los Angeles * California* 90010 * 818-738-9970